Inštalovanie virtualneho OS - Ubuntu

Úloha

  1. Nainštalujte na pracovnom počítači pomocou virtualizačného sw OS Ubuntu

Teória

Exituje veľké množstvo sw pre vytváranie virtuálnych počítačov pre OS windows. V učebni sú nainštalované zatiaľ dva. Doteraz sa na škole používal iba sw od firmy Oracle VirtualBox Tento sw je možné používať bezplatne. Je to hypervisor typu 2. Teda je nainštalovaný na počítači s nejakým operačným systémov. Ako hostiteľské OS podporuje všetky tri najbežnejšie OS - Windows, Linux, MAC. Ako hostované OS guest OS je možné nainštalovať veľké množstvo operačných sytémov.

Novým virtualizačným sw ktorý budeme používať v tomto školskom roku budú hypervisory od firmy VMware Táto firma sa zameriava hľavne na zákazníkov z podnikovej sféry. V ponuke má hypervisory typu 1 aj typu 2. Hypervisory typu 2 má v ponuke tri.

  1. VMware Workstation Pro Verzia pre profesionálne nasadenie. Aktuálna verzia stojí $200. Podporuje ako Windows tak Linux ako hostitelský OS. Existuje možnosť zaregistrovať sa a stiahnuť si skúšobnú verziu ktorá má obmedzenú dobu použitia (ak si dobre pamätám tak 3 mesiace).
  2. VMware Workstation Player Je ho možné inštalovať na OS windows aj Linux. Oproti Pro verzii má niektoré obmedzenia. Najväčšia výhoda je že pre nekomerčné využitie je zdarma.
  3. VMware Fusion Tento je určený pre MAC počítače

Postup

  1. Nájdite inštalačný obraz OS Ubuntu. OS nesťahujte iba ukážte vyučujúcemu stránku
  2. Inštalačný obraz si skopírujte z USB klúča na D:\VM

Záver